Kodėl svarbus prostatos vėžio tyrimas?

Prostatos vėžys yra dažniausia vyrų onkologinė liga, kuria Lietuvos vyrai serga. Tam, kad užkirsti kelią šios ligos padariniams, reikalingas prostatos vėžio tyrimas ir, jei reikia, gydymas. Negalima ignoruoti simptomų, kurie yra būdingi ligai, tačiau reikia būti budriems, nes prostatos vėžiu sergama ir be jokių simptomų.

ProstataTam tikri simptomai leidžia numanyti, kad vyksta prostatos pakitimai. Pavyzdžiui, lytinių organų ir dubens srities skausmas, šlapinimosi sutrikimai, atsiradęs kraujas šlapime ar spermoje ir kt. Vyrai, kurie pastebi bent menkiausius pakitimus susijusius su vyriškais lyties organais, turi kreiptis pas gydytojus išsamesniems tyrimams. Svarbu suprasti, kad net, jei simptomai tokie, kurie įvardinami kaip prostatos vėžio, tai dar nereiškia, kad jums bus nustatyta ši liga. Simptomai gali būti ir kitų ligų požymiai, pavyzdžiui, šlapimo pūslės uždegimas. Bet visais atvejais reikia būtinai apsilankyti pas gydytoją.

Prostatos išvešėjimas su amžiumi progresuojantis pakitimas. Taip nutinka dėl hormoninių pakitimų. Pradinėje stadijoje gali būti skiriami vaistai arba stebėjimas. Tai padeda pristabdyti varginančius požymius ir prostatos išvešėjimą. Jeigu liga progresuoja arba randama vėlesnėse stadijose, tai gydymas skiriamas kitas. Dažniausiai skiriamas chirurginis gydymas. Tam, kad nustatyti ar yra liga ir kokia stadija, skiriami tyrimai.

Svarbiausias tyrimas yra prostatos specifinio antigeno dar vadinamo PSA tyrimas. Taip pat tiriamas laisvas specifinis antigenas, kuris vadinamas fPSA bei santykis. Labai svarbu prieš tyrimą tinkamai pasiruošti. To reikia tam, kad nebūtų iškreipti tyrimo rezultatai. Rekomenduojama vengti fizinio krūvio. Taip pat tyrimą reikia planuoti atlikti prieš vykstant pas urologą, kad nebūtų iškreipti tyrimai bei jaučiant uždegimo požymius reikėtų pirmiausia atlikti šlapimo tyrimą ir tik įsitikinus, kad tikrai nėra uždegimo, gali būti atliktas prostatos vėžio tyrimas.

Ne visuomet toks tyrimas leidžia pamatyti viską, kas svarbu, todėl prireikus papildomų tyrimų, gydytojas gali skirti biopsiją arba ultragarso tyrimą. Tik po visų reikiamų tyrimų galima nustatyti tikslią diagnozę bei įvardinti prostatos vėžio stadiją. Gydytojas po tyrimų galės paskirti tinkamiausią gydymą atsižvelgiant į stadiją.

Ilgas ir sveikas gyvenimas priklauso ne tik nuo paveldimumo, ir gyvenimo būdo, bet ir nuo to, ar reguliariai apsilankoma pas gydytojus. Paprastas profilaktinis patikrinimas gali padėti laiku pastebėti įvairius sveikatos pakitimus ir prireikus skirti papildomus tyrimus. Net ir nustačius ligą, galima ją sėkmingai išgydyti, tik svarbu kuo anksčiau kreiptis pas gydytojus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *