Įsigalėjus internetui, teisininkų konsultacijos dėl autorinių teisių būna daug reikalingesnės negu anksčiau. Dažnas ir ginčų sprendimas tarp autorinių teisių savininkų, kūrėjų ir tų, kas disponuoja kūriniais. Kokių ginčų sprendimaspasitaiko gana dažnai, ir dėl ko kartais būna reikalingos teisininkų konsultacijos autorių ir kūrėjų lauke?
Nelegaliai turinį atiduodančios svetainės
Viena iš problemų, dėl kurių pastaruoju metu tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje, pasitaiko ginčų sprendimas, yra nelegalios autorinių kūrinių kopijos, plintančios internete. Lietuvos rinkai tokiu turiniu disponuoja Linkomanija, Filmai in ir kitos svetainės, leidžiančios nemokamai arba už tam tikrą mokestį žiūrėti, siųstis, skaityti autorių kūrinius. Dažniausiai taip plinta video kūriniai, filmai, serialai, taip pat muzika, nelegaliai platinamos netgi elektroninės knygų versijos. Su tokia situacija nuolat kovoja teisininkai, autorinių teisių gynėjai, asociacijos. Jeigu esate autorius, ir matote, kad jūsų kūriniu nelegaliai disponuojama internete, jums veikiausiai reikėtų ieškoti geros teisininkų konsultacijos ir bandyti pažaboti nelegalius veiksmus. Paprastai nelegalios kopijos ir siuntimo programos laikomos privačiuose kompiuteriuose, mat valstybiniuose ir komerciniuose palikti tokias nuodėmes per daug žalinga. Tokie kompiuteriai dažniau tikrinami, tad galima ir susilaukti baudos. Pasaulyje piratavimas yra dar didesnis. Plinta ne tik kūriniai, bet ir programos, programinė įranga, operacinės sistemos. Labai daug skaitmeninio turinio nuteka nemokamai. O kiekvienas didesnis gamintojas bei kūrėjas nuolat stengiasi išsaugoti galimybę tą turinį atiduoti tik apmokestinti. Tad nuo nutekėjimo informacijos kiekvienas saugosi individualiai.
Vizualiųjų kūrinių publikavimas neatsiklausus
Galimi ir kitokie autorinių teisių pažeidimai. Tarkime, jeigu kuriate iliustracijas, fotografuojate ar kitaip gaminate vizualų turinį, be jūsų žinios niekas neturėtų niekur publikuoti jokios tokio turinio nuotraukos. Tačiau rajoniniai ir kaimo laikraščiai su malonumu paprastai tokius dalykus publikuoja net neatsiklausę, ar galima, ir visiškai neketindami sumokėti jokio honoraro. Stambieji nacionaliniai leidiniai paprastai už tai turi sumokėti. Autoriams vertėtų žinoti savo teises – jog bet koks jų vizualinio ar kitokio turinio reprodukavimas reikalauja atsiskaitymo su autoriumi.
Teises gina įvairios institucijos
Lietuvoje yra kelios asociacijos bei sąjungos, ginančios tokias vartotojų teises. Gynėjai dirba savo darbą nuožmiai – ieško, kur būtų kas nors nelegaliai panaudojęs vizualinį turinį, ir dėl tokio pasinaudojimo išlupa honorarus iš perpublikuotojų. Paprastai gauta suma pasidalinama tiek asociacijoms, tiek autoriams. Tad autoriams visada apsimoka būti tokių autorius saugančių asociacijų nariais. Juk kas kitas pasirūpins legalumu.