Kas išnyko miškuose

Kokia yra geriausia miško kaina? Kokia ji yra dabar, ir kokia ji buvo seniai? Jeigu žiūrite tokius serialus kaip Sostų karai, matote, kad teritorijas ten tais senais (ar išgalvotais) laikais žmonės skirstėsi skirtingais būdais nei dabar. Dabar nuėjus į http://www.miskininkyste.lt gali greitai pamatyti, kokių yra galimybių įsigyti norimo miško sklypą. Jeigu nori – gali turėti, tai priklauso tik nuo tavęs. Tačiau ar įsivaizduoji, koks miškas buvo seniau, ir koks jis dabar? Jeigu dabar miško kaina yra įprasta valiuta ir kiekvienas gali jo nusipirkti, tai seniau čia buvo visai kitokia tvarka.

Senovės miškas

Geriausia miško kainaSenovės miškas, visų pirma, buvo nepaprastas išteklius. Seni didžiuliai medžiai turėjo tiek medienos, kiek dabar jau medžiai neturi. Tai galėjo būti ir kuras, ir statybinė medžiaga. Naftos juk nebūdavo, todėl iš medžio reikėjo mokėti pasidaryti labai daug skirtingų dalykų. Be to, miškas visada buvo naudingas ir kitokiais aspektais. Visų pirma, jis turėjo būti kaip medžioklės vieta. Būdavo ypatingos karaliaus giriose, kur medžiodavo jo palyda ir jis pats. Net mūsų į istorinį epą pretenduojantis yra kūrinys Giesmė apie stumbrą. Tai iš tiesų Mikalojaus Husovjano sukurtas eiliuotas kūrinys apie tai, kaip Gediminas, mūsų kunigaikštis, miškuose medžioja nepaprasto dydžio stumbrą. Tačiau tas kūrinys ne tikišliaupsina karalių ir stumbro didybę, bet ir pačius nuostabius lietuviškus miškus. Taigi, miškuose, galima sakyti, gyvena tarsi kažkokie turtai. Ir turtai, ir burtai, ko ten tik nėra. Reikėtų paminėti, kad ir dabar kai kurie gyvūnai, paukščiai sparčiai nyksta bent jau Lietuvos teritorijoje. Štai kažkada mūsų gražiuose miškuose smagiai gyveno ir ganėsi rudosios meškos. Neaišku, kodėl jos išnyko pas mus. Ar išėjo į kaimynų miškus dėl pasikeitusio klimato, ar buvo išmedžiotos. Išnyko ir toks gyvūnas kaip tauras, ir stumbrai nebegyvena laisvai pas mus miškuose. Būta irdidesnis veislės šernų, o taip pat labai gražaus ir pavojingo paukščio – gyvatėdis. Pastaroji atrodo kaip apuokas ar pelėda, tik dar plėšresnė, savo snape nusinešanti ir nemažas gyvates, žalčius.

Dabar miškas kitoks

Dabar miškuose dažniausiai gali pamatyti stirnas, briedžius. Nors briedžius dažniau matome išėjusius iš miško, jie turbūt vieninteliai gyvūnai, kurie nesugebėjo prisitaikyti prie aplinkos pokyčių ir suvokti, kokį pavojų kelia automagistralė. Todėl jie itin dažnai išlenda į judrias gatves ir būna partrenkiami, o paskui iškart miršta.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *