Kaip mus veikia skaitmeninės knygos

Šiais laikais ne visi noriai skaito popierines knygas, kartais daug patraukliau atrodo tiesiog PDF knygos, elektroninės jų versijos. Tai patogu keliaujant, tačiau tai iš esmės keičia skaitymo įpročius ir netgi skaitymo teikiamą poveikį.

Vaizdinis posūkis ir informacijos reprodukavimas

PDF knygosMokslininkai skiria pastaruosius 20 metų kaip ypatingus vadinamojo vaizdinio posūkio laikus. Tai laikai, kada milžiniškas skaitmeninių vaizdų srautas mus panardina vaizde kaip niekada stipriai. Tai sąlygoja technologijų raida ir interneto įsigalėjimas. Tačiau taip pat kalbama kaip apie vaizdinio posūkiu eros laikų požymį ir apie informacijos reprodukavimą. Dar niekada nebuvo taip gausiai reprodukuojami ir kopijuojami įvairūs informacijos užtaisai. Ištisi filmai, knygos, muzikos kūriniai, nuotraukos. Per akimirką galima sukurti milijonus skaitmeninių kopijų, reprodukcijų. Reprodukavimo pradžia yra viduramžiais, kai Gutembergas išrado spausdinimo mašiną, ir tada buvo pradėta masiškai spausdinti knygos, kurios raštą padarė prieinamą visiems žmonėms, o ne tik išrinktiesiems. Dabar reprodukcijos yra įgavę naują lygį – tai skaitmeninis reprodukavimas. Jeigu kelis šimtus metų žmonės buvo pripratę prie fizinių objektų, kuriuos galima kopijuoti ir masiškai kurti, tai dabar tai nutinka neapčiuopiamoje virtualioje erdvėje. Mokslininkai sako, kad originalas ir reprodukcija skiriasi tuo, kad originalas turi vadinamąją aurą, kuri padaro kūrinį vertingu. Tuo tarpu, šiame lygyje, kai kuriamos skaitmeninės kopijos, yra išvis nutolstama nuo originalo. Tokiu būdu materiali kngya vis dar turi aurą, o skaitmeninė kopija virsta tik ženklais ir grynąja informacija.

Praktiniai sumetimai

PDF knygos yra vienas iš populiariausių vaizdų ir teksto reprodukavimo rezultatų. Atsiradus elektroninėmsskaityklėms, žmonės mielai renkasi vietoje kubinį metrą užimančios knygų stirtos, turėti vos paso dydžio elektroninęskaityklę, kurioje gali būti patalpintos visos elektroninės knygos. Tai visiškai sutaupo erdvę ir net leidžia turėti kur kas mažesnius namus, jeigu esate knygų kaupikas. Taip pat atsiranda didelis patogumas tada, kai norisi iškart knygą nusipirkti. Ją užsisakai internetu, per akimirką gauni duomenis į kompiuterį. Nereikia niekur eiti, nereikia nieko laukti, kol atneš paštininkė. Žinoma, kartu išauga ir piratavimo rizika, ypač tokiose šalyse kaip mūsų, kur vis dar įstatymai nėra tokie griežti, kad visiškai mus apribotų.

Knygos ateitis

Vos atsiradus elektroninėms skaityklėms, buvo imta diskutuoti, kokia yra popierinės knygos ateitis. Buvo bijoma, kad skaitmeninės PDF knygos išstums popierines. Tačiau dabar matome, kad sėkmingai savo nišas yra suradę ir elektroninės, ir popierinės knygos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *