Imdami paskolas ne tik paverčiame lūkesčius realybe ir naujomis galimybėmis, bet galime užsitraukti ir nemenką finansinę naštą. Tyrimai rodo, kad besiskolinantys asmenys turi nepakankamai informacijos apie skolinimosi galimybes, paskolų įvairovę, bankų ir paskolų bendrovių taikomus mokesčius ir kt.
Tad net ir tada, kai paskolą reikia gauti skubiai, neturėtumėme pamesti galvos ir elgtis neapdairiai. Straipsnyje dalijamės 5 patarimais, kaip pasiskolinti greitai, atsakingai ir kartu palankesnėmis sąlygomis.
- Apgalvokite, kiek pinigų skolinsitės
Nusprendus imti greitą paskolą labai svarbu gerai apgalvoti, kiek tiksliai pinigų jums reikia. Įvairių apklausų duomenimis, maždaug 1 iš 5 paskolų gavėjų pasiskolina daugiau, nei jam iš tikrųjų reikia. Didesnė paskola reiškia didesnius įsipareigojimus, didesnes palūkanas, ilgesnį paskolos grąžinimo terminą.
Be to, prisiminkite, kad mėnesio įmokos negali būti didesnės nei 40 proc. šeimos pajamų. Vadinasi, jei bendros šeimos pajamos – apie 1500 Eur/mėn. ir neturite kitų įsipareigojimų (nemokate būsto paskolos, nepirkote automobilio lizingu, buitinės technikos ar baldų išsimokėtinai ir pan.), paskolai grąžinti maksimali suma galėtų būti iki 600 Eur/mėn.
- Palyginkite paskolų bendrovių pasiūlymus
Natūralu, kad jei norite greitai gauti paskolą, į banką tikrai nesikreipsite – visas procesas banke gerokai užtruks. Tad lieka kredito unijos ir greitųjų paskolų bendrovės. Kai pinigų reikia greitai, pradedame naršyti internete ir esame linkę pasirinkti per daug nesvarstę – net neatvėrę antrojo „Google“ paieškos rezultatų puslapio. Tačiau kad ir kaip skubate, nesirinkite pirmos pasitaikiusios bendrovės – palyginkite bent kelių jų pasiūlymus ir išsirinkite patraukliausią (mažesnėmis palūkanomis, be sutarties sudarymo ir kitų papildomų mokesčių). O gal anksčiau esate gana palankiomis sąlygomis skolinęsi kurioje nors iš paskolų bendrovių ir vėl norite sudaryti naują sandorį? Patikrinkite, ar skolinimo sąlygos nepasikeitė.
- Paieškokite akcijų
Prieš sudarydami greitos paskolos sutartį, paieškokite akcijų. Pavyzdžiui, kai kurios paskolų bendrovės pirmą kartą skolintis siūlo visiškai nemokamai (t. y. grąžinate tiek pat, kiek ir pasiskolinote). Tiesa, dažnai skolinama ne didesnė nei 1000 eurų suma. Kitos bendrovės taiko įvairias akcijas didžiųjų metų švenčių proga, trečiosios ypatingus pasiūlymus suteikia lojaliems klientams ir t. t. Vėlgi, skyrę vos 15 min., galite rasti labai palankių paskolų variantų.
- BVKKMN – ne painus raidžių kratinys, bet svarbi informacija
Neretai besiskolinantieji pamiršta, kad reikės grąžinti ne vien tik paskolą, bet į bendrą kainą bus įskaičiuotos dar ir palūkanos. Visus mokesčius bene tiksliausiai parodo BVKKMN rodiklis – bendra vartojimo kredito kainos metinė norma. Į ją jau įskaičiuoti sutarties sudarymo, administravimo mokesčiai, jei konkretus kreditorius juos taiko. Palūkanos gali būti ir nedidelės, tačiau kreditoriai neretai sužaidžia taikydami įvairius papildomus mokesčius. Kuo BVKKMN aukštesnė, tuo mažiau patraukli greita paskola.
- Greitų paskolų refinansavimas, arba dar ne „šaukštai po pieų“
Jei paskolą jau paėmėte, niekada ne vėlu ją refinansuoti kitoje bendrovėje. Tiesa, nors labai populiaru refinansuoti būsto ar kitas didesnės vertės paskolas, greitieji kreditai – taip pat ne išimtis. Kažkada paskubėjote ir net kelias paskolas paėmėte labai jau nepalankiomis sąlygomis? Pasidomėkite, gal kuri nors iš paskolų bendrovių ar net bankas jas perpirktų. Principas paprastas: užuot mokėję didesnes įmokas su didesnėmis palūkanomis kelioms bendrovėms, mokėtumėte mažesnes įmokas su mažesnėmis palūkanomis vienai bendrovei.
Taigi, prisiminkite posakį „laikas – pinigai“. Skyrę vos keliolika minučių, rasite patraukliausius paskolų pasiūlymus ir neteks permokėti, tuo pačiu ir paskolą grąžinsite greičiau.