Aukštosios technologijos – Lietuvos ateitis

MikroskopasJei kalbėtume apie Lietuvos ekonomiką, tikriausiai daugelis pasakytų jog ji nėra labai tvari ir laikosi pagrinde ant prekybos. Tai yra iš dalies tiesa, prekyba Lietuvoje yra labai svarbi ekonomikos dalis, taip pat kaip ir žemės ūkis ar sunkioji pramonė, kuri jau metai po metų auga ir stiprėja, sudaro vis didesnę eksportuojamų produktų dalį. Tačiau ar žinojote, jog lietuviai yra iš tiesų protingi ir išsilavinę, o pasauliui gali pasiūlyti visą puokštę aukščiausio lygio techninių sprendimų ir produktų? Mes garsėjame savo lazeriais, o jiems nė trupučio nenusileidžia ir įvairi laboratorinė įranga, kurį yra kuriama ir gaminama būtent Lietuvoje.

Nenustebkite, jei po kelių ar keliolikos metų lazeriai, laboratorinė įranga, kiti technologiniai produktai reikalaujantys itin specialių žinių bus tai, kas garsins Lietuvą ir kels pragyvenimo lygį mūsų šalyje. Jau dabar galima pastebėti tendenciją, kaip didžiulės, tarptautinės kompanijos perkelia savo gamybinius procesus ne kur kitur, o į Lietuvą. Tam yra dvi priežastys:

  1. Lietuva turi daug talentų. Mūsų šalyje gausu jaunimo, kuris įgyja aukštąjį išsilavinimą čia pat arba užsienio universitetuose, ir renkasi dirbti Lietuvoje. Kvalifikuoti specialistai dažnai tampa faktoriumi, kuris didžiąja dalimi ir nulemia didžiulių investicijų į Lietuvos mokslo pramonę atėjimą. Be to, net ir itin kvalifikuotų specialistų atlyginimas Lietuvoje vis dar yra mažesnis nei kitose vakarų valstybėse, todėl verslą vilioja ir galimybė sutaupyti.
  2. Infrastruktūra. Lietuva daro viską, jog sudarytų tinkamas sąlygas verslui augti ir klestėti. Jau tikriausiai neverta kartotis ir šnekėti apie tai, jog mes turime vieną iš greičiausių interneto prieigų visame pasaulyje, mūsų kelių ir geležinkelių infrastruktūra yra puikiai išvystyta, viskas tarsi ranka pasiekiama, egzistuoja laisvosios ekonomikos zonos, kuriose auga daugybė naujų verslų. Be viso šito, Lietuva yra dedikavusi specialias organizacijas, tokias kaip „Versli Lietuva“, tam, jog šios dirbtų su užsienio kapitalu, komunikuotų, spręstų jų atėjimo į Lietuvą problemas. Tai taip pat yra labai svarbu, siekiant pritraukti dideles vakarų kompanijas.

Tačiau užsienio kapitalas dar nėra viskas. Ir be jo lietuvių kuriama laboratorinė įranga, startuoliai, kiti išmanūs sprendimai, suranda sėkmę ir sugeba prasimušti į pasaulinius vandenis. Belieka tikėtis, jog šios tendencijos ir toliau išliks tokios pozityvios, o po kelių dešimtmečių reikės ne kviestis investuotojus, o daryti atrankas, kadangi visiems norintiems patekti į mūsų rinką paprasčiausiai nebebus vietos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *