Rąstiniai namai geriausias pasirinkimas žmonėms, kurie vertina sveiką gyvenimo būdą ir renkasi naturalią aplinką. Lietuvoje kylant pragyvenimo lygiui žmonės vėl atsigręžia į gamtą, jaunos šeimos nebenori gyventi miestuose, jų galvose planai statyti nuosavą namą iš ekologiškų statybinių medžiagų, pagrindinė jų yra mediena. Mediena išlieka populiariausia statybine medžiaga nuo seniausių laikų
Rastinius namus Lietuvoje dažniausiai stato iš pušies ir eglės, rąstai turi būti išdžiovinti ir atitinkamai paruošti. Rąstinių namų sienoms dėl savo atsparumo atmosferiniams veiksniams ir mažesnės deformacijos yra naudojama pušis, o eglė yra naudojama stogų konstrukcijoms. Iš eglės sienų negalima statyti nes pati mediena turi savybę sukinėtis, todėl laikui bėgant sienose gali rastis plyšiai.
Keli įdomūs faktai apie rąstinį namą:
Rąstinio namo ilgaamžiškumas, skandinavijoje yra namų siekiančių 600 metų. Lietuvoje yra išlikusių rąstinių namų pavyzdžių statytų prieš trejeta šimtmečių, šiandiena dar tebestovi Palūšės bažnyčia statyta 1750m, Aristavėlės dvaras statytas 1700m. Seniausios išlikusuos valstiečių sodybos iš XVIII amžiaus.
Įdomus faktas kad mediena kuri buvo naudojama statant tuos rastinius namus buvo kertama nederlingame dirvožemyje, esant blogom augimo sąlygoms medienos struktūra yra kietesnė, yra atsparesnė įvairiom apkrovom.
Kitas įdomus faktas, kad pušis turi augti 120-150 metų, kad būtu tinkama ręsti sienojus. Tai tikėtina kad tiek metų gali stovėti ir rąstinis namas, kuris skleis per šimtmečius sukaupta sakų aromatą, kuris teigiamai veiks žmonių sveikatą pasirinkusius gyvenimą rąstiniame name.
Rąstinių namų priešgaisrinės savybės galima sakyti yra geresnės nei tradicinių namų, gal tai ir atrodo keistai bet didesnio skersmens rąstas, nadojamas sienojų statybai yra labiau atsparus degimui, nei metalo konstrukcijos. Įdomu tai, kad veikiant ugnei rasto sienelės apanglėja. Susidaręs anglies sluoksnis izoliuoja vidinę medienos dalį nuo ugnies poveikio. Anglis yra labai blogas šilumos laidininkas, tai patvirtina iš anglies kuriamos karščiui atsparios kosminių laivų apsauginės detalės.
Žmonės mediniuose namuose gyvena ne vieną tukstantį metų, šiais laikais galima rinktis kokį rąstinių namų tipą staybai pasirinkti, nuo tipo priklauso kaip bus statomi sienojai ir iš kokių rąstų.
Keletas populiariausių tipų:
Naturalių rąstų namai- namų sienos suręstos iš naturalių rastų, kurie apdirbti rankiniu būdu, galima gyventi ištisus metus jei rąstai yra iš didesnio skersmens.
Naturaliai apvalių rąstų namai- dažniausiai žmonės renkasi mažesnio skersmens medieną, ir iš jų statomos pirtys ir vasarnamiai.
Rąstiniai namai pagal skandinavišką technologiją-tai labai patikimas namo vainiko rąstų sunėrimas. Tokį tipą renkasi statydami namą tinkamą gyventi ištisus metus.
Rastinių namų statybos kaina priklauso nuo sukirtimo būdo ir yra skaičiuojama pagal rąstinių sienų kvadratūrą. Palyginus vieno aukšto tokio pat ploto standartinių medžiagų ir rastinio namo kainą , ji yra aukštenė 50 procentų nei standartinio namo. Bet jei statome dviejų aukštų rąstinį namą jo kaina taip nebesiskiria nuo standartinio dviejų aukštų namo. Kas statosi medinius namus tam kaina nėra pirmoje eilėje, svarbiausia yra sveika aplinka.
Labai svarbu rastiniam namui uždėti sunkų stogą, kad būtu tinkamas spaudimas sienoms. Skandinavijos šalyse labai populairūs yra stogai užpilti žemėmis ir apsodinti samanomis, jie yra sunkūs, nedegūs ir dar daug visokių privalumų. Lietuvoje tik dabar populiarėja tokie stogai, bet dažnai dar renkamasi čerpinius, šiaudinius, skardinius stogus.